Jak zamontować antenę telewizyjną?

Antena telewizyjna jest standardowym wyposażeniem każdego domu jednorodzinnego. Na jej montaż przychodzi czas po wykonaniu wszystkich prac elewacyjnych.

 

Wybór odpowiedniego miejsca 

Antena musi być zamocowana w miejscu, które umożliwia obrócenie jej w odpowiednim kierunku. Dla anten satelitarnych jest to południe, a anteny telewizji naziemnej powinny być skierowane w stronę nadajnika sygnału telewizji cyfrowej. Najczęstszymi miejscami montażu anteny są dach lub ściana budynku, albo jego komin czy balustrada balkonu. Antena jest montowana w jednym punkcie. Jej rozmiar i ciężar bywają znaczne, a warunki atmosferyczne (np. silne podmuchy wiatru) wymagają, aby jej uchwyt był stabilnie i mocno przymocowany.

 

Montaż na kominie 

W przypadku, kiedy miejscem montażu anteny jest komin, który jest zazwyczaj zbudowany z cegły klinkierowej lub pustaka keramzytowego, antena powinna być zamocowana przy użyciu stalowych obejm otaczających go dookoła, aby nie powodować rozszczelnienia komina.

 

Montaż na elewacji 

Montaż na elewacji jest znacznie trudniejszy ze względu na grubą warstwę ocieplenia pokrywającego ścianę. W takim przypadku uchwyt anteny należy zamocować za pośrednictwem odpowiedniej długości prętów gwintowanych, wklejonych na tak zwaną kotwę chemiczną. Pręty powinny wystawać z ocieplenia około 3 - 4 cm. W grubości styropianu/wełny mineralnej na prętach należy umieścić stalowe rurki, o które oprze się stopa uchwytu. Dzięki temu będziemy mogli docisnąć uchwyt do ściany dokręcając nakrętki.

 

Montaż na dachu 

Należy unikać montażu anteny do dachów krytych papą asfaltową. Nawet po zaizolowaniu miejsca mocowania, stały ruch uchwytu, wywołany wiatrem spowoduje, że za jakiś czas miejsce to stanie się nieszczelne. W przypadku dachów krytych dachówką, należy skorzystać z gotowego stalowego uchwytu, montowanego bezpośrednio do krokwi i wystającego spod dachówki. Warto przemyśleć jego montaż na etapie wykonywania pokrycia dachowego.

 

Montaż na balustradzie 

Najprostszym rozwiązaniem jest montaż urządzenia do metalowej części balustrady balkonowej. Antena może jednak wówczas przeszkadzać w korzystaniu z balkonu i zasłaniać widok z okna.

Majsterkowanie

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804