Dekoracja kuchennego okna

Okno w kuchni daje duże możliwości aranżacyjne, a jego dekoracja może uzupełnić charakter całego pomieszczenia. Wybór odpowiednich dodatków uzależniony jest nie tylko od stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, ale także od wielkości samego okna oraz metrażu kuchni. Zbyt duży nacisk na dekorację okna w małym pomieszczeniu może je przytłoczyć i dodatkowo optycznie pomniejszyć.

 

> Firanki, zazdrostki, zasłonki

 

Tradycyjnym elementem dekoracyjnym okna kuchennego są białe firanki średniej długości, a jako dodatek – zasłony. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach mogą nie być one najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Firana czy jasna zasłona zawieszona w oknie usytuowanym blisko kuchenki narażona jest na zabrudzenia i osiadanie tłuszczu. Świetnie prezentuje się jednak w większych wnętrzach, zwłaszcza jeśli nada się jej mniej tuzinkowy charakter – wykorzystując np. oryginalny karnisz czy ozdobne klamerki do upinania firan. Do niewielkich metrażowo kuchni dekoratorzy wnętrz polecają często zwiewne, kolorowe firanki.

 

Alternatywą dla firan pozostają urokliwe zazdrostki lub lambrekiny. Zazdrostka to krótka firanka, która umieszczona jest na dolnej części okna (od połowy jego wysokości lub niżej). Lambrekin z kolei to prostokątny pas, który zawieszany jest w górnej części okna. Obydwa te elementy pozwalają na optyczne otworzenie przestrzeni, dostarczają dużo światła i eksponują widok zza okna, umożliwiając jednocześnie efektowne zagospodarowanie kuchennego parapetu.

 

> Rolety

 

Rolety to propozycja, która – szczególnie w nowocześnie urządzonych kuchniach – z powodzeniem zastępuje firany oraz zasłony. Do ich zalet z pewnością należy większe poczucie prywatności, jakie gwarantują. Wybór rolet nie musi wiązać się z inwazyjnym montażem – na rynku dostępne są praktyczne mini rolety, które pozwalają ominąć tę kwestię. Do małych kuchni – jak w przypadku firan – warto dobierać rolety w intensywnych, żywych kolorach.

 

Jeśli chcemy zdecydować się na rolety o bardziej dekoracyjnym charakterze, warto rozważyć opcję rolet żakardowych lub tzw. rolet rzymskich, które przy rozkładaniu tworzą zdobne marszczenia. Ostatnio bardzo dużą popularnością zarówno w kuchni, jak i w innych pomieszczeniach domowych cieszą się rolety typu Dzień&Noc.

 

Kwiaty i zioła

 

Starym, ale zawsze sprawdzonym w przestrzeni kuchennej rozwiązaniem jest wykorzystanie naturalnej zieleni. Parapet okienny będzie się doskonale prezentował, jeśli ozdobimy go kwiatami oraz ziołami. Wiązanka kwiatów suszonych, cięte kwiaty w wazonie, a przede wszystkim kwiaty doniczkowe – to dodatki, które sprawdzą się niezależnie od pory roku. Od lat jednym z najchętniej wybieranych kwiatów ozdobnych do domowych wnętrz pozostają storczyki. Kwiaty te nadawać się będą także do kuchni.

 

Zioła w doniczkach to z kolei idealna propozycja nie tylko dla poszukujących dekoracji, ale także dla wszystkich, którzy cenią zdrową i naturalną kuchnię bez sztucznych dodatków i mieszanek przyprawowych. Bazylia, mięta, rozmaryn czy tymianek to tylko przykłady aromatycznych ziół, które sprawdzą się na kuchennym parapecie. Będą zawsze w zasięgu ręki podczas gotowania, a w dodatku wypełnią kuchnię wyjątkowym aromatem.

Dekoracja

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804