Jakie drzewa wybrać do małego ogrodu?

Często marząc o własnym ogrodzie, mamy wizję ogromnej przestrzeni do organizacji. W praktyce okazuje się jednak, że dysponujemy znacznie mniejszym terenem do zagospodarowania. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy w stanie stworzyć pięknego ogrodu, który będzie zachwycał i budził zazdrość.

 

> Mały ogród, duże wyzwanie

 

Mniejsza przestrzeń ogrodowa bez wątpienia stanowi większe wyzwanie projektanckie. Wybór drzew do małego ogrodu powinieneś więc dobrze przemyśleć i zaplanować. Przede wszystkim odrzuć gatunki zbyt wysokie, ale także te o rozłożystych systemach korzeniowych (mogą stanowić problem np. dla instalacji, jeśli znajdą się za blisko domku) i o rozbudowanych koronach.

 

Niewłaściwie dobrane drzewa nie tylko optycznie zawłaszczą zbyt wiele terenu, ale mogą również nadmiernie zaciemnić Twój ogród, a także pobierać większość wody i substancji odżywczych, co będzie miało negatywne skutki dla reszty roślin.

 

> Najważniejsze kryteria wyboru

 

Nie możesz zaczynać myśleć o zagospodarowaniu swojego ogrodu, jeżeli dokładnie nie znasz wszystkich wymiarów i parametrów. Podstawowym kryterium, jakie powinieneś uwzględnić przy podejmowaniu decyzji o sadzeniu w małym ogrodzie, jest docelowa wysokość drzewa.

 

Nie wolno jednak Ci zapomnieć o innych ważnych informacjach – jaką średnicę korony może osiągnąć dany gatunek, a także jak wiele miejsca zajmują pod ziemią korzenie. Warto dowiedzieć się również, jakie mniej więcej jest przybliżone tempo wzrostu danego drzewa – tak abyś mógł jak najlepiej przygotować się do jego pielęgnacji.

 

> Drzewa przyjazne małym ogrodom

 

Znakomitym wyborem do ogrodu o małej powierzchni będą np. liściaste gatunki karłowate, posiadające kuliste korony czy też wolno rosnące iglaki. Pomyśl również o niewielkich gabarytowo drzewach o pokroju kolumnowym czy też zwisającym. W Twoim małym ogrodzie świetnie sprawdzą się ponadto niskie odmiany drzew o szczególnych walorach ozdobnych (efektowne kwiaty lub liście), a także dekoracyjne odmiany owocowe.

 

> Gatunki polecane do niewielkich powierzchni

 

Wśród drzew, które będą się wyjątkowo prezentować, a jednocześnie nie będą sprawiać problemów na małej powierzchni, wymienić można takie przykładowe gatunki:

 

 

    -> wiśnia kulista – niewymagające drzewko owocowe o geometrycznym kształcie;

    -> jabłoń ozdobna – tradycyjnie urokliwa przy domu;

    -> magnolia purpurowa– bardzo obficie kwitnie;

    -> karłowate odmiany sosny – ich tempo wzrostu można wygodnie regulować odpowiednim cięciem;

    -> jodła koreańska – rośnie bardzo wolno i jest odporna na mrozy oraz zmienne warunki atmosferyczne;

    -> wierzba japońska Hakuro nishiki – ozdobne drzewko miniaturowe, łatwe w uprawie;

    -> brzoza brodawkowata youngii –       drzewo odporne na mróz i suche warunki;

    -> klon pospolity globosum – gatunek doskonały nawet do warunków miejskich.

Ogród

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804