Jak prawidłowo podlewać ogród?

Lato to czas, gdy właściciele ogrodów i działek wiele uwagi poświęcają na ich podlewanie. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłoby się wydawać, a nieumiejętne nawadnianie może doprowadzić nawet do zniszczenia niektórych roślin. Jak podlewać, by cieszyć się pięknym ogrodem przez całe lato? Oto kilka prostych zasad.

 

> Lista zakupów

 

Aby odpowiednio przygotować się do podlewania ogrodu w okresie letnim, niezbędne będzie zaopatrzenie się w najpopularniejsze akcesoria. Wśród nich kluczowe miejsce zajmują:

 

- wąż ogrodowy (podlewający, zraszający lub nawilżający),

- złączki umożliwiające nałożenie odpowiednich końcówek na węże ogrodowe (tak aby rozproszyć strumień wody),

- pistolety natryskowe (do ręcznego zraszania ogrodu).

 

W przypadku większych terenów warto pomyśleć o wyposażeniu ogrodu w automatyczny system zraszaczy:

 

-  zraszacze stałe, które umieszczane są w podłożu (skąd wysuwają się na czas podlewania),

- zraszacze ruchome, które obracają się wokół własnej osi, dzięki czemu wyróżniają się zdecydowanie większym zakresem ruchu i działania.

 

> Uwaga na upały

 

Jeśli podczas trzydziestostopniowego upału bierzesz do ręki wąż ogrodowy i spryskujesz wszystko na około, efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Rośliny podczas upałów nastawione są na oszczędzanie wody i nie przyswajają jej dużo. Dodatkowo, na polanych liściach zostają kropelki wody, które mogą skutkować ich poparzeniem i zniszczeniem. Mokre liście to także idealne środowisko dla rozwoju grzybów.

 

Idealną porą na podlewanie są poranki i wieczory. Rośliny przyjmują wtedy więcej wody więc twoja praca będzie dużo bardziej efektywna. Pamiętaj, by podlewać je bezpośrednio przy ziemi. Najbardziej narażone na brak wody są rośliny o płytkich korzeniach, np. pomidory czy sałata. Warzywa i owoce to szczególny przykład roślin, które w okresie wegetacji wymagają częstego podlewania. Te najbardziej wrażliwe mogą odczuć brak wody nawet po jednym dniu.

 

> Jak podlewać trawnik?

 

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku nawadniania trawy. Choć w normalnych warunkach wystarczy podlewać ją intensywnie około 2 razy w tygodniu, w przypadku upałów należy zwiększyć częstotliwość, by utrzymać wilgotność podłoża. Żeby sprawdzić, czy twój trawnik jest odpowiednio nawodniony, wbij w ziemię pręt o długości około 15 cm. Gdy wejdzie w nią bez większych problemów, oznacza to, że podłoże jest idealnie zwilżone.

 

> Metody nawadniania

 

Codzienne podlewanie nie musi równać się długiemu spacerowaniu z wężem ogrodowym w ręce. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pomogą ci dbać o twój ogród.

 

Do podlewania trawnika idealne będą zraszacze, nanoszące równocześnie taką samą ilość wody na każdą jego część. Popularna metoda oscylacyjna pozwala na równomierne i automatyczne nawadnianie obszaru w kształcie prostokątnym.

 

Do podlewania grządek, czy roślin doniczkowych, dobrym rozwiązaniem będzie system nawadniania polegający na odprowadzaniu rur z głównego źródła wody wprost do podłoża każdej rośliny. Pozwoli ci to zaoszczędzić sporo czasu i zapewni odpowiednie nawodnienie dla każdego typu roślin. Wśród głównych metod zorganizowanego podlewania ogrodu wymienić należy więc metodę kropelkową. Specjalnie zamontowany system daje możliwość odpowiedniego dozowania wody – zależnie od zapotrzebowania. Zaletą tego rozwiązania jest ponadto oszczędność stopnia zużycia wody.

 

Oprócz oblewania liści i nawadniania przy silnym upale istnieje kilka innych rzeczy, których należy się wystrzegać. Nie przesadzaj z częstotliwością podlewania. Zbyt częste i krótkie nawadnianie sprawia, że woda tylko przez chwilę utrzymuje się na powierzchni i szybko wysycha, nie docierając do korzeni. Unikaj też silnego strumienia mogącego doprowadzić do zniszczenia części rośliny.

 

Umiejętne podlewanie zapewni twojemu ogrodowi trwałość i piękny wygląd, a także pomoże uniknąć grzybów i bakterii niszczących liście i owoce. Pamiętaj o tym następnym razem, gdy zaczniesz podlewać ogród.

Ogród

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804