Powrót do szkoły – jak prawidłowo 

oświetlić dziecku kącik do nauki?

Wrzesień to miesiąc powrotu do szkoły, a dla niektórych – początku edukacji w ogóle. Codziennie dziecko będzie spędzało dużo czasu nie tylko siedząc w szkolnej ławce, ale także odrabiając zadane lekcje w domu. Podpowiadamy, jak zaplanować oświetlenie w dziecięcym pokoju, aby kącik do nauki był jak najbardziej komfortowy, a także bezpieczny dla wzroku Twojego dziecka.

 

> Oświetlenie w pokoju dziecka

 

Aranżacja pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie – w tym zwłaszcza przygotowanie odpowiedniego miejsca do nauki malucha. Istotny jest wybór biurka, krzesła i komputera, a przede wszystkim oświetlenia, które nie będzie męczyć oczu ani im szkodzić.

 

Planując oświetlenie przeznaczone dla nauki, warto pomyśleć nie tylko o lampie na biurko, ale o innym świetle punktowym, przy którym dziecko może czytać. O ile do pisania czy rysowania mały uczeń potrzebuje biurka, o tyle np. czytanie lektur może odbywać się w wygodnym fotelu czy nawet w łóżku. Dobrze więc rozplanować również lampki w takich miejscach.

 

> Odpowiednie ustawienie biurka

 

W dziecięcym kąciku do nauki najważniejsze jest ustawienie biurka w taki sposób, aby miało jak najwięcej dostępu do naturalnego światła dziennego.

 

 

» Zdaniem niektórych specjalistów najlepiej ulokować biurko prostopadle do ściany, na której znajduje się okno.

 

» Inni doradzają ustawienie równoległe – zależne jest to jednak od strony, na jaką wychodzą okna dziecięcego pokoju w domu czy mieszkaniu. Słońce operujące przez okna usytuowane na południe lub zachód może być zbyt silne i męczące dla oczu małego ucznia.

 

» Z pewnością nie należy umieszczać biurka tyłem do światła – takie ułożenie będzie powodować cień nad miejscem pracy dziecka.

 

> Oświetlenie miejsca do nauki

 

» Lampka przeznaczona na biurko w kąciku do nauki powinna być łamana lub gięta – tak aby zapewnić wygodną regulację wysokości oświetlenia. Najlepiej ustawić ją na 40 - 50 cm od centralnego miejsca pracy dziecka. Istotny pozostaje także wybór odpowiedniej żarówki – jej optymalna moc w przypadku dziecięcej lampki biurkowej to 75 W. Dodatkowo emitowana przez nią barwa światła powinna być jak najbardziej zbliżona do światła słonecznego.

 

» Jeżeli dziecko dysponuje biurkiem o niewielkich wymiarach, pomyśl o lampce montowanej za pomocą klipsów – pozwoli to oszczędzić miejsce na blacie.

 

» Nie bez znaczenia pozostaje fakt, czy Twoje dziecko jest praworęczne, czy leworęczne. Dziecko praworęczne powinno mieć lampkę ustawioną z lewej strony biurka, a leworęczne – z prawej. Uchroni to je przed zasłanianiem sobie światła w trakcie pisania czy rysowania.

 

» Wybór dobrej lampki biurkowej to oczywiście podstawa, ale część okulistów doradza, aby w czasie nauki używać jeszcze dodatkowego oświetlenia. Warto pomyśleć więc również o włączeniu stojącej lampki podłogowej, bocznych kinkietów czy lampy wiszącej – pamiętając jednak o takim ustawieniu, aby oświetlenie nie było z kolei zbyt silne.

 

 

* Przy oświetleniu biurka ważne jest również, aby uniknąć efektu nadmiernego blasku, dlatego najlepiej wybierać blaty o matowej powierzchni. Biurko o błyszczącej powierzchni może odbijać światło z lampy zbyt intensywnie, co będzie niekomfortowe i dekoncentrujące dla małego ucznia.

Dekoracja

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804