Lawenda w ogrodzie – o czym 

musisz pamiętać

Lawenda to wyjątkowa roślina, która przyciąga uwagę unikatową barwą i niepowtarzalnym, intensywnym aromatem. Stanowi symbol Prowansji i kojarzy się z bezkresnymi polami, skąpanymi w południowym słońcu. Nie trzeba jednak jechać tak daleko, by zachwycić się jej urokiem. Przedstawiamy wskazówki, dzięki którymi będziesz mógł cieszyć się tą niezwykle dekoracyjną rośliną w swoim ogrodzie.

 

> Zastosowanie lawendy

 

Ze względu na swoje właściwości, lawenda jest rośliną o bardzo szerokim zastosowaniu.

 

* Suszona lawenda stanowi składnik wielu mieszanek zapachowych, a także dodatek umieszczany w szafach czy szufladach z bielizną.

 

* Lawendę wykorzystuje się także do produkcji olejków eterycznych, kosmetyków, maści czy herbatek.

 

* W kuchni lawendę stosuje się z kolei jako element mieszanek ziołowych czy przyprawowych, do przygotowania cukru lawendowego lub też jako jadalny element dekoracyjny, zwłaszcza do ciast i deserów.

 

* W ogrodzie lawenda odstrasza mrówki oraz ślimaki, może być więc Twoim sprzymierzeńcem w walce z ich kłopotliwą obecnością.

 

* Do najpopularniejszych gatunków uprawianych w ogrodach należą lawenda wąskolistna oraz lawenda francuska (pamiętaj jednak, że ta druga odmiana w naszych warunkach klimatycznych będzie przemarzać!).

 

> Sadzenie lawendy

 

Lawendę najlepiej jest sadzić w dobrze nasłonecznionej części ogrodu. Źle znosi podmokły grunt lub nadmiernie kwaśną glebę. Jeżeli ziemia w Twoim ogrodzie jest kwaśna, nie musisz rezygnować z wyboru tej rośliny, ale konieczne będzie jej zwapnowanie. Z kolei w przypadkugliniastej gleby potrzebny będzie żwir, który ją rozluźni. Lawendę należy sadzić w odstępach liczących około 30 - 40 cm. Sadząc lawendę w polskim ogrodzie, niezbędny jest wybór odmiany mrozoodpornej.

 

> Uprawa lawendy w ogrodzie

 

Chociaż lawenda potrzebuje dużo słońca i nie lubi wilgotnej gleby, to jednak w okresie suszy niezbędne jest jej intensywne nawadnianie. Woda powinna być dostarczana bezpośrednio do ziemi, strumień z węża ogrodowego należy kierować w korzenie. Prawidłowy rozwój lawendy gwarantuje jej systematyczne, coroczne przycinanie. W pierwszym roku wzrostu należy przyciąć ją o połowę – umożliwi to wypuszczenie wielu nowych pędów u samej podstawy. W efekcie będziesz mógł cieszyć się niezwykle dekoracyjną, gęstą koroną.

 

Lawenda nie lubi nadmiaru nawozów, za to znakomicie posłuży jej nawożenie kompostem co wiosnę (warstwa ok. 2 cm kompostu). Warto pamiętać o odchwaszczaniu ogrodu, lawenda jest bardzo wrażliwa na inwazyjne chwasty. Zimą lawenda wymaga starannego okrycia. Zbiór lawendy przeznaczonej do suszenia następuje latem – najbardziej odpowiedni będzie ten moment, kiedy kwiaty nie będą jeszcze całkowicie rozwinięte.

Ogród

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804