Malowanie dziecięcego pokoju 

- farby odporne na zabrudzenia i zmywanie

Własny pokój to dla każdego malucha najważniejsze miejsce w domu. Tam wypoczywa, bawi się i uczy. Często pokój staje się też poligonem doświadczalnym lub placem zabaw, szczególnie gdy u naszego dziecka zawitają liczni goście. Wówczas niemądre i brudzące zabawy gwarantowane. Z tej właśnie przyczyny urządzając dziecięcą przestrzeń powinniśmy przede wszystkim pamiętać o jej trwałości i bezpieczeństwie.

 

 

> Jakie farby wybrać do dziecięcego pokoju?

 

Wybierając meble i sprzęty dla dzieci powinniśmy zawsze zwracać uwagę na jakość ich wykonania i odpowiednie atesty dopuszczające do użytku. Podobnie wygląda kwestia właściwego doboru farby do malowania ścian w dziecięcym pokoju. A te z racji intensywnego narażenia na zabrudzenia wymagają co kilka lat odświeżenia i ponownego malowania.

 

1.      Szybkoschnące

 

Farby, które sprawdzą się w takiej przestrzeni, powinny być przede wszystkim wodorozcieńczalne, aby nie uwalniały się z nich szkodliwe dla zdrowia substancje. Takie farby mają zazwyczaj dość delikatny zapach. Po malowaniu pokój trzeba wietrzyć przez dobę do dwóch dni. Po tym czasie charakterystyczny zapach farby powinien zniknąć. Dobrze byłoby też, aby wybrana przez nas farba szybko schła i mocno kryła, aby nie było konieczności kilkukrotnego jej nakładania.

 

2.      Zmywalne

 

Drugą ważną kwestią jest odporność farby na zabrudzenia. Wykonana nią powłoka musi być na tyle wytrzymała, aby można było z niej zmyć nie tylko drobne ślady kredek, ale też duże rysunki. Bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli farby, które dzięki specjalnej powłoce, zawierającej np. teflon, odpychają z powierzchni wszelkie substancje płynne, nie pozwalając im przenikać w głąb struktury farby. Wybierając farbę należy zwrócić uwagę na podstawową zasadę – im bardziej błyszcząca powierzchnia tym łatwiej ją wyczyścić. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest pomalować sufit farbą matową, ściany wykończyć półmatową (satynową), zaś miejsca narażone na bardzo dużą ingerencję na powierzchnię nawet błyszczącą.

 

> Struktura ściany w dziecięcym pokoju

 

Aby odporne na zabrudzenia farby dobrze spełniały swoją rolę, należy też pamiętać o właściwym przygotowaniu powierzchni ściany przed malowaniem. Musi być ona dobrze oczyszczona, wygładzona i zagruntowana substancją podkładową. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w dziecięcych pokojach jest wykańczanie ścian tynkami gipsowymi lub użycie płyt gipsowo-kartonowych.

Dekoracja

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804