Montaż paneli ściennych

Czy panele ścienne wyszły już z mody?  

Nie! Na sklepowych półkach znajdziesz wiele ich rodzajów, które różnią się wzorami i kolorami. Najczęściej konsumenci wybierają boazerię PVC o bogatym wzornictwie oraz panele drewnopodobne – wykonane z płyty MDF i pokryte okleiną z tworzywa sztucznego w kolorze drewna.

 

Ważne uwagi na początek 

Panele MDF należy montować tylko za pomocą specjalnych uchwytów (klamer). Żadne gwoździe, śruby i klej nie mogą zostać użyte. Panele PVC montujemy zaś za pomocą zszywek. Pomiędzy boazerią panelową, a wszystkimi stałymi elementami (filary, podłoga, drzwi, rury, ściany, sufit itp.) należy zachować odstęp (10 - 15 mm), tzw. szczelinę dylatacyjną, gdyż pod wpływem zmian temperatury i poziomu wilgotności powietrza panele rozszerzają się lub kurczą. W przypadku dużych nierówności ścian zastosuj podkładki dystansowe, żeby wyrównać płaszczyzny.

 

Narzędzia i materiały niezbędne do pracy 

Przed rozpoczęciem pracy zgromadź potrzebne narzędzia i materiały. Poniżej lista kontrolna, żebyś o niczym nie zapomniał.

*        listwy drewniane 20 x 40 mm,

         do których mocowane będą panele,

*        podkładki dystansowe,

*        uchwyty do mocowania paneli,

*        gwoździki lub zszywki do mocowania

         uchwytów,

*        listwy wykończeniowe,

*        wkręty z kołkami rozporowymi 

          o średnicy 6 - 8 mm,

*        miara składana,

*        ekierka,

*        piła do cięcia drewna (o drobnych

          zębach),

*        młotek,

*        wiertarka,

*        wkrętak,

*        pion lub poziomica,

*        zszywacz (do montażu boczni PVC).

 

Przygotowanie paneli i podłoża 

Zakupione panele, oryginalnie zapakowane, należy złożyć na co najmniej 48 godzin przed montażem w pomieszczeniu, w którym będą układane. Muszą nabrać odpowiedniej temperatury i wilgotności.Powierzchnia, na której montowane będą panele ścienne, powinna być sucha i prosta. Panele PVC zaś nie wymagają wcześniejszego sezonowania.

 

Montaż 

Najpierw utwórz konstrukcję nośną paneli z drewnianych listew, czyli szkielet, do którego będziesz przymocowywać poszczególne panele. Otwory pod włączniki i gniazda elektryczne również obuduj listwami. Listwy przymocowuj do ściany przy użyciu kołków rozporowych szybkiego montażu w kierunku prostopadłym do przebiegu paneli ściennych (czyli poziomo, jeśli kładziesz pionowo panele). 

 

Odstępy między listwami powinny wynosić: 

*        40 cm dla 6 mm paneli ściennych,

*        50 cm dla 7 mm paneli ściennych.

 

Montując pierwszy panel, ustaw go pionowo, piórem w kierunku ściany i przymocuj go na stałe gwoździkami do listew drewnianych. 

W wyfrezowany wpust na drugiej krawędzi panelu wsuń uchwyty do montowania paneli 

i przybij je do listew drewnianych gwoździkami lub zszywkami. Przy montażu paneli PVC zamocuj zszywki między piórami i dołóż kolejny panel. Przycięte na wymiar panele montuj kolejno na konstrukcji z listew, wsuwając pióro we wpust zainstalowanego panelu. Ostatni panel dokładnie dopasuj do ściany, pamiętając o szczelinie dylatacyjnej. W celu przykrycia miejsc łączeń paneli i szczelin dylatacyjnych użyj specjalnych listew wykończeniowych.

Majsterkowanie

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804