Nastrojowa sypialnia – jak zadbać 

o odpowiednie oświetlenie?

Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie w domu – przestrzeń intymna, miejsce odpoczynku i relaksu. Najlepiej sprawdza się w niej światło o niezbyt dużym natężeniu, odrobinę rozproszone, pozwalające na stworzenie delikatnego półmroku. Nie możesz jednak zapomnieć o dobrym oświetleniu do czytania książki lub gazety, a także np. do szukania ubrań w szafie. 

 

> Ogólne zasady oświetlenia sypialni

 

Ważne jest to, aby – niezależnie od jego źródła – światło w sypialni było ciepłe, miękkie i delikatne. Klimat relaksu i odprężenia pomogą stworzyć np. modne światła ledowe lub półprzejrzyste klosze lampowe.

 

Do sypialni nie będą z kolei pasować światła halogenowe czy jaskrawe żarówki o chłodnej niebieskiej czy zielonej barwie. Doskonale sprawdzi się za to zamontowanie ściemniaczy do światła, które w jednej chwili odmienią nastrój w sypialni.

 

> Górne oświetlenie w sypialni

 

Jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, wybierając oświetlenie do sypialni, najpierw zdecyduj się na odpowiednie oświetlenie sufitowe. Na rynku dostępne są m.in. ascetyczne lampy płaskie (plafony), szeroki przekrój lamp wiszących, a także ozdobne żyrandole.

 

Górne oświetlenie nie powinno być nigdy umiejscowione bezpośrednio nad łóżkiem. Jeżeli sypialnia jest miejscem, w którym nie spędzasz wiele czasu w ciągu dnia, możesz nawet uznać, że centralne oświetlenie w ogóle nie jest Tobie potrzebne. Wtedy możesz pomyśleć o całej gamie świateł punktowych, które w innych przypadkach jedynie dopełniają światło centralne – lampki nocne, kinkiety rozmieszczone w rozmaitych miejscach, lampy stojące, lampy podłogowe i wiele innych… Aby oświetlić wnętrze szafy i z łatwością móc zlokalizować szukane ubrania, wystarczy zamontować małe reflektorki w suficie lub w listwie z przodu szafy.

 

> Lampki nocne

 

Lampka nocna ustawiona na stoliczku przy łóżku (lub na dwóch stoliczkach po obu stronach łóżka) to element oświetlenia, którego nie może zabraknąć w sypialni każdego, kto lubi poczytać do poduszki. Jeżeli niewielki metraż pomieszczenia sprawia, że nie masz miejsca na ustawienie nocnego stoliczka – do wyboru pozostają zawsze lampki stojące lub kinkiety, które z powodzeniem mogą pełnić tę samą funkcję. Ważne, żeby strumień światła w lampce do czytania skierowany był w dół.

 

 

> Lampy stojące i podłogowe

 

Jeżeli zamiast w łóżku, wolisz czytać w wygodnym fotelu – możesz ulokować lampkę stojącą na komodzie lub na podłodze obok. Takie rozwiązania przydadzą się oczywiście nie tylko do czytania, ale zawsze wtedy, kiedy potrzebować będziesz światła, ale niekoniecznie dużego i mocnego. Punktowe światło sprawdzi się świetnie w przypadku posiadania w sypialni toaletki. Mniejsze i większe lampki porozstawiane w różnych miejscach budują wrażenie przytulności w pomieszczeniu.

Dekoracja

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804