Ochrona elementów drewnianych 

w konstrukcji domu

Stosowanie drewnianych elementów przy budowie domu to z jednej strony konieczność jak konstrukcja dachu, a z drugiej to często wyłącznie ozdobny detal, który wpływa na charakter bryły budynku. Drewno to materiał elegancki, ciekawy i ponadczasowy, dlatego jest tak często stosowany podczas budowy, mimo iż sprawia trochę kłopotu z konserwacją i jest jednym ze słabszych materiałów stosowanych we współczesnym budownictwie.

 

Dlaczego drewno niszczeje? 

Zarówno drewno konstrukcyjne jak i to będące tylko ciekawym dodatkiem ulega z biegiem czasu niszczeniu i wymaga fachowej pielęgnacji i konserwacji. Jeżeli zaczynamy się zastanawiać nad przeprowadzeniem renowacji drewnianych elementów, to trzeba na początku dokładnie sprawdzić kondycję drewna i ustalić przyczyny jego niszczenia. O złym stanie elementów drewnianych świadczą oczywiście widoczne ubytki w masie, ale także sine, czy czarne plamy na powierzchni lub wyczuwalny zapach zgnilizny. Jeżeli zauważymy, że uszkodzeniu ulegają elementy konstrukcyjne dachu, to w pierwszej kolejności trzeba usunąć nieszczelności w poszyciu dachu, aby zabezpieczyć drewno przed dalszym niszczeniem. Długotrwałe zawilgocenie krokwi i belek powodujące ich niszczenie może doprowadzić nawet do zawalenia się całej konstrukcji. Podczas remontu bardzo zniszczone elementy należy wymienić na nowe. Jeżeli uszkodzenia są spowodowane przez owady, to konieczne będzie zastosowanie odpowiednich środków chemicznych, które pozwolą wytępić owady. Następnie można drewno ponownie przemalować odpowiednim impregnatem. Dobór odpowiedniego środka impregnującego, którego należy użyć do zabezpieczenia drewna zależy od warunków, w jakich będzie ono użytkowane. Czy będzie narażone na ciągłe działanie zmiennych warunków atmosferycznych, czy będzie miało stały kontakt z wodą, czy może będzie znajdowało się wewnątrz budynku.

 

Systematyczna konserwacja 

Najbardziej narażone na niszczenie jest jednak drewno umieszczone na elewacji oraz na nieosłoniętych tarasach. W takich miejscach dobrze zachowa się jedynie drewno o wysokich parametrach odporności na wilgoć i wysokie temperatury. Tak czy inaczej wymaga ono jednak systematycznej konserwacji. Do zabezpieczania elementów drewnianych służą bezbarwne i kryjące impregnaty, lazury do drewna oraz specjalne woski i oleje. Przy zabezpieczaniu okładzin elewacyjnych bardzo ważne jest, aby nie dopuszczać do powstawania ubytków w ich powierzchni i do przedostawania się wody pod okładzinę, co może doprowadzić do zawilgocenia murów budynku.Okresowej konserwacji za pomocą odpowiednio dobranych środków wymagają też konstrukcje zadaszeń tarasów czy ganków, drewniane balustrady balkonów oraz drewniane ramy okienne. Należy je systematycznie woskować, olejować lub pokrywać impregnatami. Czasami przy nakładaniu kolejnej warstwy impregnatu może się okazać, że konieczne jest zeszlifowanie całej powierzchni drewna i usunięcie starych, łuszczących się powłok.

Budowanie

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804