Podgrzewacz do wody 

– pojemnościowy czy przepływowy?

Ogrzewacze ciepłej wody użytkowej to urządzenia potrzebne przede wszystkim w domach jednorodzinnych, ale nierzadko też w kamienicach. Ze względu na sposób, w jaki podgrzewają wodę, możemy podzielić je na pojemnościowe oraz przepływowe. Które z rozwiązań będzie lepsze dla Ciebie? Przybliżamy cechy charakterystyczne dla każdego z nich.

 

> Podgrzewacze pojemnościowe

 

Pojemnościowy podgrzewacz nagrzewa wodę i magazynuje ją w zbiorniku (bojlerze). Bojler umożliwia utrzymywanie ustawionej przez termostat temperatury przez wiele godzin. Jeśli zdecydujesz się na podgrzewacz pojemnościowy, koniecznie dopasuj go do liczby domowników i spróbuj oszacować przybliżone zużycie wody. Pomoże to dobrać odpowiednią dla Twoich potrzeb pojemność zbiornika.

 

Jednocześnie pamiętaj, że bojler zwykle posiada duże rozmiary, musisz więc dobrze zaplanować wygospodarowanie przestrzeni. W przypadku mniejszego metrażu może to się okazać niemożliwe. Podgrzewacz pojemnościowy daje komfort podgrzewania wody dla całej rodziny – bez obaw, że nagle jej zabraknie. Nie wolno jednak zapominać, że koszt instalacji oraz eksploatacji takiego urządzenia jest zwykle wyższy.

 

W obrębie podgrzewaczy pojemnościowych można jeszcze wyróżnić następujący podział:

 

- podgrzewacze bezciśnieniowe – ich zbiornik ma średnio pojemność od 10 do 15 litrów, przez

  co nadają się one do podłączenia tylko do jednego kranu. 

 

- podgrzewacze ciśnieniowe – posiadają duży zbiornik, który może liczyć nawet do 200 litrów

  pojemności, dodatkowo można do nich podłączyć wszystkie domowe krany;

 

 

Mimo mniejszej mocy, podgrzewacze pojemnościowe mogą dostarczyć silny strumień wody, charakteryzujący się stałą temperaturą i stałym ciśnieniem. Woda podgrzewana może być z wykorzystaniem grzałki elektrycznej z termostatem, wymiennika ciepła z CO lub też palnika gazowego.

 

> Podgrzewacze przepływowe

 

Przepływowy podgrzewacz – jak wskazuje nazwa – podgrzewa wodę na bieżąco, w miarę jej przepływania przez urządzenie. Podgrzewanie ma miejsce w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą (dlatego trzeba na nią chwilę poczekać).

 

Ogrzewacz przepływowy zwykle podłączany jest tylko do jednego kranu. Stanowi więc znakomitą opcję w przypadku łazienki, w której zamontowana jest wyłącznie kabina prysznicowa. Przykładem tego typu podgrzewacza może być niezwykle popularny w polskich domach junkers.

 

Przepływowe podgrzewacze uchodzą powszechnie wśród użytkowników za rozwiązanie ekonomiczne – pozwalają bowiem na oszczędności zarówno wody, jak i prądu. Faktycznie – redukują one straty wynikające ze stygnięcia wody w zbiorniku, jeżeli mało się jej zużywa. Nie wolno jednak zapominać, że – w zestawieniu z podgrzewaczami pojemnościowymi – zwykle generują one mniej ciepłej wody o odpowiedniej i stałej temperaturze.

Budowanie

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804