Przewodnik po ocieplaniu elewacji 

metodą lekką mokrą

Nienagannie wyglądająca elewacja budynku to wizytówka domu, dlatego ważne jest, by nie oszczędzać na jej tynkowaniu i móc przez długie lata cieszyć się pięknym wyglądem domu. Jak samemu poradzić sobie z tynkowaniem ścian? Jakich błędów się wystrzegać?

 

Od czego zacząć? 

Musisz wiedzieć, że tynki chronią przed ogniem i szkodliwym działaniem wilgoci oraz gwarantują przyjazny mikroklimat, dlatego ich wybór jest kluczowy. Rodzaj tynku dobiera się w zależności od wymagań i właściwości podłoża. Wszelkie prace musisz zacząć od wypoziomowania tzw. listwy startowej. Jest to linia pokrywająca się z cokołem budynku (wyznacza ją izolacja przeciwwilgociowa ułożona na ścianach fundamentowych lub piwnicznych). W tym miejscu zamocuj odpowiednio wyprofilowany kształtownik z blachy aluminiowej szerszy o 5 mm od grubości materiału izolacyjnego. Możesz to zrobić za pomocą śrub i kołków nylonowych (najlepiej co 30 cm).

 

Izolacja termiczna 

Teraz czas zająć się izolacją termiczną. Wykonaj ją z płyt styropianowych lub z wełny fasadowej o grubości 10 – 15 cm. Przyklejaj je zaprawą klejową do styropianu, pokrywając nią całą powierzchnię płyty, jeśli ściany Twojego domu wykonane są z lekkich materiałów, np. z betonu komórkowego. Natomiast, jeśli powierzchnia ściany jest nierówna, to w pobliżu krawędzi płyty nanieś paski zaprawy szerokości 3 - 4 cm i dodatkowo jeszcze 5 - 6 placków o średnicy około 10 cm w części środkowej. Płyty styropianu układaj bardzo starannie, z przesunięciem o pół długości płyty. Nie dopuść, by pomiędzy nimi pozostała zaprawa klejowa. Jeśli pomiędzy płytami styropianu powstaną szczeliny możesz wypełnić je niskoprężną pianką montażową. Unikniesz w ten sposób powstawania mostków termicznych. W związku z tym, że styropian nie jest zbyt odporny na uderzenia, musisz go wzmocnić siatką zbrojącą z włókna szklanego o oczkach 3 - 5 mm i gramaturze 140 – 190 g/m2. Musisz wtopić siatkę między dwie warstwy zaprawy klejowej, czyli najpierw pokryj styropian zaprawą, przeciągnij ząbkowaną pacą i wciśnij siatkę w zaprawę klejową, lekko przeciągając pacą o gładkiej krawędzi. Kolejne pasy siatki łączy się na zakłady szerokości 10 - 20 cm. W celu ułatwienia sobie pracy dookoła okien zamocuj profil przyokienny z fabrycznie wtopionym pasem siatki. A wszelkie krawędzie i otwory zabezpiecz profilami narożnikowymi z włókna szklanego lub narożnikami aluminiowymi z zamocowaną siatką. Po wyschnięciu kleju, należy pokryć całą elewację specjalnym podkładem pod tynki. Jest nim grunt z piaskiem kwarcowym. Ma on za zadanie zwiększyć przyczepność podłoża i nie dopuścić do wychodzenia wykwitów na późniejszą powłokę tynku.

 

Warstwa tynku 

Kiedy wszystko wyschnie, możesz przystąpić do nakładania tynku. Masz możliwość wyboru:

 

*        tynki akrylowe – gotowa do użycia masa wykonana na bazie spoiwa polimerowego; nie są paroprzepuszczalne;

*        tynki silikonowe – gotowa masa, ale spoiwem jest żywica silikonowa; charakteryzują się większą paroprzepuszczalnością od tynków akrylowych;

*        tynki mineralne – sucha mieszanka rozrabiana z wodą; mają dobrą paroprzepuszczalność i dlatego znajdują zastosowanie głównie w systemach ociepleniowych z wełną mineralną;

*        tynki silikatowe (krzemianowe) – gotowa do użycia masa; są paroprzepuszczalne, używa się ich razem z wełną mineralną.

 

Grubość warstwy tynku mineralnego jest zależna od jego uziarnienia i waha się pomiędzy 2 a 5 mm, a pozostałych rodzajów od 1,5 a 3,5 mm. W przeciwnym razie tynk może popękać. Masa powinna być nakładana równomiernie na całej powierzchni ściany, ponieważ tylko wtedy nie będą widoczne ślady połączeń. Żaden pas tynku nie może wyschnąć przed połączeniem.

Majsterkowanie

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804