Ścianki z betonu komórkowego 

– dobór bloczków do rodzaju ścian

Beton komórkowy (znany też jako gazobeton) wytwarzany jest z cementu, piasku, wody oraz specjalnego proszku aluminiowego, który jest odpowiedzialny za wprowadzenie powietrza do struktury materiału. Porowata struktura nadaje mu lekkości i sprawia, że materiał ten ma świetne właściwości izolacyjne, dzięki czemu idealnie nadaje się do budowy domu, zarówno ścian wewnętrznych jak i zewnętrznych.

 

> Zastosowanie betonu komórkowego

 

* Beton komórkowy można stosować do budowania wszystkich przegród ściennych, a więc przy wznoszeniu: ścian zewnętrznych nośnych, ścian piwnic, ścian wewnętrznych nośnych, ścian wewnętrznych nienośnych, ścian ogniowych i kompleksowych przegród ściennych.

 

* Poza tym beton komórkowy wykorzystujemy również do wypełnienia konstrukcji szkieletowych, wykończenia wnętrz oraz robót renowacyjnych. Wytrzymałość i parametry cieplne tego produktu pozwalają na zastosowanie go do wznoszenia ścian jedno- dwu- i wielowarstwowych.

 

> Warto więc wiedzieć jak odpowiednio dobrać bloczki

 

    Ściany zewnętrzne– najpowszechniej buduje się mur dwuwarstwowy ocieplony wełną mineralną lub styropianem i stosuje się tu bloczki z betonu komórkowego odmiany 500, 550, 600 i 700. Przy ścianach jednowarstwowych zmniejsza się koszt wykonania i stosuje się tu bloczki z betonu komórkowego odmiany 400, 350 i 300. Oszczędzając na drugiej warstwie ściany, należy liczyć się z mniejszą izolacją cieplną.

 

    Ściany wewnętrzne  –  oddzielają one poszczególne pomieszczenia wewnątrz budynku. Ważne jest, by ich ciężar nie obciążał stropów, a lekkość gazobetonu powoduje, że nie trzeba się o to martwić. Beton komórkowy łatwo przeciąć i obrobić, więc samodzielne wykonanie tych ścianek jest bardzo łatwe.

 

 

> Wskazówki wykonywania ścian wewnętrznych

 

* Wszelkie ściany wewnętrzne powinno się wykonywać po zdjęciu szalunku ze stropów i usunięciu podpór tymczasowych. Murowanie ścian należy wykonywać od najwyższej kondygnacji do najniższej.

 

* Pierwsza warstwa nie może być zespolona z dolnym stropem, dlatego należy wymurować ją na przekładce np. papie lub folii. Równocześnie trzeba zabezpieczyć ścianę przed przesunięciem i pękaniem, np. za pomocą warstw podłogowych lub poprzez zastosowanie szczeliny podstropowej, której grubość powinna zapewnić możliwość ugięcia stropu bez ryzyka jego oparcia na ścianie wypełniającej.

 

* Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór zaprawy murarskiej. Najlepsze są te przygotowane fabrycznie, gdyż mają właściwości i parametry odpowiednie do zastosowanych elementów murowych.

Budowanie

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804