Gładka, równa i pionowa – oto trzy zalety idealnej ściany. Jednak doprowadzenie zastanego w danym pomieszczeniu podłoża do pożądanego stanu bywa trudne i nierzadko musi odbywać się wieloetapowo. Z pomocą przychodzi asortyment gipsów oraz mas szpachlowych.

 

> Tynk ręczny

 

Bardzo duże ubytki, dziury o głębokości i powierzchni kilku centymetrów można uzupełnić korzystając z tynku ręcznego. Pozwala on na nakładanie grubych warstw, jest mocny i gruboziarnisty. Dzięki temu będzie można wykorzystać go między innymi do korygowania ścian, które znacznie odbiegają od pionu.

 

W tym celu na przygotowanym podłożu, przy pomocy gipsu budowlanego, należy osadzić metalowe listwy tynkarskie i – zaciągając ku górze – uzupełniać zaprawą pola pomiędzy nimi. Jest to czynność wymagająca wprawy i siły. Po stwardnieniu zaprawy listwy usuwa się, a bruzdy po nich uzupełnia.

 

> Gips szpachlowy

 

Jeżeli powierzchnia ściany nadal jest nierówna, posiada krzywizny oraz duże powierzchniowo zagłębienia, należy ją wyrównać stosując tak zwany gips szpachlowy. Jest to materiał o drobniejszym uziarnieniu, lżejszy w zastosowaniu, przeznaczony do nakładania pacą stalową. Dobrze wiąże do wszystkich typowych podłoży budowlanych, takich jak cegła, beton, beton komórkowy, silikaty lub tynk. Przy pomocy gipsu szpachluje się również płyty gipsowo-kartonowe – na łączeniach (wtapiając taśmę z siatki) oraz na całej powierzchni. Maksymalna grubość warstwy, jaką można wykonać na jeden raz, to około 5-6 mm.

 

Nie należy mylić gipsu szpachlowego z gipsem budowlanym. Gips budowlany służy do solidnego i trwałego mocowania elementów budowlanych, takich jak puszki elektryczne. Wiąże bardzo szybko, jest mocny i wytrzymały.

 

> Gładź szpachlowa

 

Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, przygotowaną ścianę należy wykończyć gładzią szpachlową. Gładź jest bardzo drobna, lekka, a dzięki swojej zmniejszonej twardości pozwala na szlifowanie. Dobrze wykonana, wygładzona ściana nie będzie miała zagłębień, wgnieceń ani rysek. Jest to szczególnie ważne przy późniejszym malowaniu farbą o bardziej intensywnym lub połyskliwym kolorze, a także przy oświetleniu światłem padającym równolegle do powierzchni ściany. Takie przypadki uwypuklają wszelkie niedoskonałości, warto więc ostrzec fachowca, aby zwrócił na to szczególną uwagę.

 

Gładzie są obecnie dostępne w formie tradycyjnej – zaprawa w worku do przygotowania na budowie – oraz gotowe do nakładania, sprzedawane w wiaderkach. Gładź gotowa pozwala na zaoszczędzenie czasu i posiada fabryczną konsystencję. Niewykorzystaną zaprawę można zamknąć w wiaderku i zużyć następnego dnia.

Majsterkowanie

Równanie ścian – wszystko 

o gipsach i masach szpachlowych

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804