Tapetowanie to jedna z prac, do których nierzadko zatrudniamy fachowców, tak naprawdę z powodzeniem możemy spróbować zabrać się do tego własnymi siłami. Prezentujemy krótki poradnik dla remontowych amatorów.

 

> Co będzie potrzebne?

 

Do tapetowania niezbędna jest przede wszystkim tapeta oraz dopasowany do niej klej. To oczywiście nie wszystko. Wśród rzeczy, które musisz sobie przygotować, nie powinno zabraknąć takich przyborów, jak:

 

* pędzel do nakładania kleju,

* nożyk do cięcia tapet,

* gumowy wałek,

* szczotka do tapetowania,

* wiadro do mieszania kleju,

* stalowa szyna,

* poziomica,

* pion sznurkowy,

* drabina,

* gąbka,

* miarka,

* ołówek.

 

> Jak wybrać tapetę i klej?

 

Wybierając tapetę kierujemy się jej walorami estetycznymi i dopasowaniem do naszej koncepcji aranżacyjnej wnętrza. Nie wolno zapominać jednak, że np. pomieszczenia wilgotne (toaleta, łazienka czy kuchnia) wymagają zmywalnych tapet winylowych, w innych za to możemy zdecydować się na więcej rodzajów – tapety papierowe, włókninowe czy z włókna szklanego (te ostatnie świetnie sprawdzą się przy ścianach pełnych nierówności). Kupując tapetę policz najpierw dokładnie potrzebną liczbę rolek – w tym celu podziel obwód ściany przez szerokość jednej rolki tapety (podobnie z wysokością). Dla większego komfortu pracy warto zawsze do powyższych wyliczeń dodać minimum 2 rolki tapety więcej.

Do większości tapet nadawać się będą kleje uniwersalne, do pozostałych – kleje do tapet specjalnych i winylowych. Najważniejsze jest dokładne przeczytanie instrukcji podanej na opakowaniu kleju – dzięki temu upewnisz się, że jest on odpowiedni do danej tapety i ściany, a ponadto dowiesz się, jak go prawidłowo mieszać i używać.

 

> Jak przygotować ściany?

 

Właściwe przygotowanie ściany do tapetowania zależne jest od jej rodzaju oraz stanu, w jakim się znajduje. Jeżeli masz ścianę z surowym tynkiem – trzeba pokryć ją środkiem gruntującym. Ze ściany uprzednio już wytapetowanej należy zerwać starą tapetę (pomocny może okazać się środek do usuwania tapet), a ścianę zagruntować. Ściany malowane przemyj, a w przypadku farb olejnych – przetrzyj dodatkowo papierem ściernym. Ściany z nierównościami, rysami czy widocznymi ubytkami zaszpachluj. Ważne jest to, aby przed położeniem tapety ściana była idealnie sucha, gładka oraz czysta.

 

> Tapetowanie krok po kroku

 

1. Wymierz pasek tapety – odpowiednio do wysokości pomieszczenia i z uwzględnieniem 5 cm zapasu.

 

2. Przygotuj klej z wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu, rozłóż pasek tapety na gładkiej powierzchni i posmaruj go mieszanką kleju przy pomocy szerokiego pędzla.

 

3. Zaznacz na ścianie ołówkiem linie, według których będziesz kłaść tapetę (przyda Ci się do tego poziomica oraz pion sznurkowy).

 

4. Kiedy warstwa kleju delikatnie się wchłonie (zgodnie z czasem podanym przez producenta kleju), przyłóż od góry przygotowany kawałek tapety do linii na ścianie. Pasek przyciśnij na całej długości – kierując się od środka do boków.

 

5. Wygładź powstające nierówności używając gumowego wałka (lub szczotki).

 

6. W ten sam sposób przyklejaj kolejne pasy. Pamiętaj, żeby kłaść je na styk – krawędzie nie powinny na siebie nachodzić, ale nie mogą też pojawiać się między nimi odstępy. W przypadku tapety ze wzorem – dbaj o jego prawidłową ciągłość.

 

7. Nadmiar przyklejonej tapety odetnij u dołu nożykiem.

Majsterkowanie

Kładziemy tapety. 

Porady dla początkujących

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804