Wrzosy w ogrodzie – jak je uprawiać?

Wrzosy to jeden z symboli jesieni w ogrodzie. Swoimi pięknymi odcieniami ubarwiają coraz bardziej szare dni jesienne. Co więcej – kwitną właśnie wtedy, kiedy wszystko wokół stopniowo zamiera. Wrzesień to miesiąc, który zdecydowanie należy w ogrodzie do wrzosów!

 

 > Wymagania wrzosów

 

Wrzosy nie są uznawane za najbardziej wymagające rośliny, ale należy im zapewnić odpowiednie warunki. Przede wszystkim potrzebna im jest kwaśna, mało żyzna gleba. W przygotowaniu odpowiedniego podłoża dla wrzosów pomoże Ci przekopanie ziemi i wykorzystanie kwaśnego torfu oraz przekompostowanej kory sosnowej.

 

Najlepszym miejscem do posadzenia wrzosów jest nasłoneczniona i osłonięta od wiatru część ogrodu. Zdecydowanie nie posłuży wrzosom wilgotne i gliniaste podłoże, a także zbyt częste i zbyt intensywne podlewanie.

 

> Sadzenie wrzosów

 

Wrzesień to idealny moment na sadzenie wrzosów, będący zarazem czasem ich intensywnego kwitnienia. Tak naprawdę jednak możesz sadzić je również przez cały sezon wegetacyjny.

 

Ze względu na fakt, iż rośliny te posiadają stosunkowo płytki system korzeniowy, do sadzenia wrzosów wykopuj niewielkie dołki, do których nasypiesz torf wymieszany z ziemią. Można je ściółkować przekompostowaną korą, co pomoże w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża.

 

Wrzosy zaleca się sadzić w odstępach około 15-20 cm. Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie ich w grupach liczących po kilkanaście sztuk. Założenie dużego wrzosowiska, to świetny pomysł na to, aby efektownie ozdobić ogród jesienią. W towarzystwie wrzosów sprawdzą się również mylone z nimi wrzośce, azalie lub jałowce, czyli rośliny o zbliżonych wymaganiach glebowych.

 

> Pielęgnacja i nawożenie

 

Podstawa pielęgnacji wrzosów to przede wszystkim ich właściwe podlewanie – systematyczne, ale niezbyt obfite. Do podlewania wrzosów znakomicie sprawdzić się może deszczówka. Choć wrzosy źle znoszą nadmiar wody, nie można zapominać o ich regularnym podlewaniu w trakcie upałów – płytki system korzeniowy wrzosów sprawia, że są narażone na szybkie uschnięcie.

 

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także coroczne przycinanie na wiosnę około 10 cm nad ziemią, które pomoże w rozrośnięciu na boki rośliny i okryciu podłoża.

 

Wrzosy to rośliny, które nie potrzebują zbyt wiele nawożenia – wystarczy dokonać go raz w roku. Dobrym pomysłem pielęgnacyjnym dla wrzosów może okazać się wykorzystanie nawozu do iglaków oraz wszelkich środków, które mają właściwości zakwaszające glebę.

 

Ochrona wrzosów zimą

 

Niektórzy specjaliści zalecają okrycie kwiatów (zwłaszcza w przypadku zim bez opadów śniegu) np. świerkowymi gałązkami lub agrowłókniną. W zimie nie należy podlewać wrzosów, a jedynie pozwolić im przetrwać w stanie hibernacji.

Ogród

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804