Wymiana okna z PVC

Planujesz wymianę okien, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać. Jest zbyt wiele kwestii do rozstrzygnięcia i decyzji do podjęcia, że już gubisz się w tym wszystkim? Podpowiemy Ci, jaki produkt wybrać. Odpowiemy na pytania: czy nowe okna będą miały te same wymiary co poprzednie, kiedy i jak wykonać ich montaż? Pamiętaj, że wymiana okien to tylko pozornie trudna sprawa.

 

Jakie okna wybrać? 

Rozwiązań na rynku jest wiele. Możesz wybrać okna energooszczędne, dźwiękoszczelne lub te o podwyższonej odporności na włamanie. Jeśli chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie, powinieneś zdecydować się na okna energooszczędne (zwróć uwagę na współczynnik ciepła szyby). Jeśli zaś mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu torów kolejowych, warto rozważyć montaż okien z pakietem szybowym o zwiększonej izolacyjności akustycznej.

 

Oczywiście możesz też zdecydować się na mniejsze okna niż dotychczas, wtedy wystarczy omurowanie nadproża do odpowiednich rozmiarów i wykończenie go. Problemem też nie jest poszerzenie otworu okiennego, ale warto to skonsultować z konstruktorem, ponieważ nadproże, znajdujące się bezpośrednio nad otworem okiennym, przenosi wszelkie obciążenia z wyższych partii ściany i stropu. Musi być zatem odpowiednio wytrzymałe.

 

Montaż okna 

Okna PVC można wymieniać właściwie o każdej porze roku, za wyjątkiem dni, kiedy temperatura spadnie poniżej 10o C.

 

Najpierw usuń stare okna i sprawdź stan ościeżnicy. Jeżeli jest w dobrym stanie, posłuży za ramę zewnętrzną, do której zostanie przytwierdzona ościeżnica z PVC nowego okna.

 

Kolejny krok to wymierzenie otworu okiennego. Zmierz jego wysokość na dole, w środku i na górze oraz szerokość z lewej strony, w środku i z prawej strony. Uzyskasz w ten sposób informację o tym, czy pojawiają się jakieś nierówności. Podczas montażu nowej ościeżnicy dysproporcje od 5 do 15 mm można skorygować.

 

Jeśli wymieniasz też parapety, musisz zostawić więcej miejsca na dole, aby je później zamontować bez przeszkód.

 

Teraz czas na oczyszczenie ościeży i ustawienie nowego okna w równej odległości od góry i bocznych krawędzi muru. Kolejny etap pracy to unieruchomienie ramy okiennej klinami. Użyj klinów regulowanych, które umożliwiają zlikwidowanie ewentualnych nierówności między ościeżnicą a starą ramą. Szczegółowy montaż ościeżnicy:

 

*        Ustaw górną część ościeżnicy, regulując dwa kliny górne i kliny boczne.

*        Zamocuj górną część ościeżnicy śrubami.

*        Nałóż skrzydła i przykręć klamkę.

*        Ureguluj dolne kliny. Sprawdź, czy są równo przykręcone i zamocuj dolną część ościeżnicy.

*        Ureguluj środkowe kliny i zakończ mocowanie.

 

Po zamontowaniu ościeżnicy zaizoluj miejsce styku ramy z murem np. za pomocą pianki poliuretanowej, stosując się do wymagań producenta.

Budowanie

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804