Ładna pogoda sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jednym z popularniejszych sportów uprawianych amatorsko jest z pewnością jazda na rowerze. Aby rodzinne wycieczki nie były nudne i nie odbywały się zawsze tymi samymi trasami, warto wybrać się czasem z rowerem trochę dalej. Można oczywiście zapakować rower do pociągu i w ten sposób dojechać do atrakcyjnego miejsca, jednak podczas podróży z dziećmi takie rozwiązanie może okazać się bardzo karkołomne.

 

> Wakacje z rowerem

 

Podróżując z dziećmi lepiej zdecydować się na przewóz rowerów samochodem. Małe rowerki dziecięce zmieszczą się oczywiście w bagażniku, przy większych konieczne może okazać się rozmontowanie jednośladu (do czego potrzebny będzie cały arsenał narzędzi, w tym np. kluczy imbusowych czy wkrętaków). Takie rozwiązanie może być jednak kłopotliwe, ponieważ jeśli rowery przed podróżą nie zostaną dokładnie wyczyszczone, mogą trwale pobrudzić wnętrze samochodu.

 

Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze metody przewozu rowerów. Niezależnie od tego, którą z nich wybierzemy, najważniejsze zawsze będzie to, aby w trakcie wakacji pamiętać o bezpieczeństwie – również na drodze. Nie zapominajmy więc o takich akcesoriach, jak np. lampki rowerowe.

 

> Bagażniki dachowe

 

Są one szczególnie wygodne dla samochodów wyposażonych w relingi, ponieważ zakup potrzebnych elementów jest stosunkowo niedrogi, ich montaż – łatwy. Choć przy przewozie większej liczby rowerów to rozwiązanie może nie być najtańsze. Rowery umieszczone na dachu nie ograniczają widoczności, nie blokują dostępu do samochodu, ale zwiększają opór powietrza podczas jazdy.

 

Wybór bagażnika dachowego trzeba jednak dobrze przemyśleć, ponieważ wkładanie pojazdów na znaczną wysokość wymaga dużo siły i może być trudne dla osób niskich lub słabszych. Pamiętać należy również, że przy takim rozwiązaniu samochód znacznie zwiększa swoją wysokość, przez co wjazd na parkingi podziemne, do garaży czy przejazd pod niskimi wiaduktami może być niemożliwy. A o tym często kierowcy przekonują się dopiero po uderzeniu w przeszkodę.

 

> Bagażniki na tylną klapę samochodu

 

To rozwiązanie doskonale sprawdza się przy samochodach typu kombi, ponieważ konstrukcja dobrze przylega do tylnej klapy. W autach typu sedan rowery montowane są nieco wyżej i dają większe opory powietrza podczas jazdy. Wkładanie rowerów na tego typu bagażnik jest oczywiście znacznie łatwiejsze i nie wymaga użycia dużej siły. Rowery podczas jazdy mniej się brudzą niż przy poprzednim rozwiązaniu, chyba że akurat przytrafi nam się podróż podczas deszczu.

 

Bagażniki na klapę mają jednak także wady, ponieważ pogarszają nieco widoczność tylnej szyby i w lusterkach. Zamontowane rowery zasłaniają też częściowo tylne światła. Podczas jazdy po nierównym terenie może także dojść do zarysowania karoserii przez ciasno stłoczone rowery, które dodatkowo mogą ocierać się jeden o drugi.

Majsterkowanie

Zabieram rower na wakacje 

– jak go przewieźć na samochodzie

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804