Zacieki na suficie – niepożądany skutek dużej ulewy, nieszczelnego dachu w domu, awarii instalacji sanitarnej i zalania przez sąsiadów, jeżeli mieszkamy w bloku. Ich przyczyną może być także nadmierna wilgoć i niewydolna wentylacja. Te najmniejsze i niezbyt widoczne zacieki czasami decydujemy się pozostawić bez żadnych działań, większe z kolei – wyraźnie szpecą wnętrze, dlatego niezbędne jest pozbycie się ich. Jak to zrobić? Przedstawiamy krótki poradnik.

 

> Źródło zacieku i przygotowanie podłoża

 

Zanim pozbędziesz się zacieku na suficie, koniecznie ustal najpierw jego przyczynę i usuń jego źródło. Dopiero później możesz zacząć myśleć o dalszych krokach. Bezpośrednio przed przystąpieniem do działania musisz mieć także pewność, że okolica zacieku została już bardzo dokładnie osuszona. Nie spiesz się – jeśli nie odczekasz wystarczająco czasu, Twoja praca może okazać się nieskuteczna.

 

> Farba podkładowa

 

Niestety dużych, nieestetycznych zacieków na ścianie nie da się zamalować zwykłą farbą, która została nam po malowaniu pokoju czy remoncie. Nawet jeśli zamierzasz użyć kilku grubych warstw. Niezbędny jest zakup specjalnej farby podkładowej na zacieki i plamy, która przeznaczona jest do trudnych plam, zwłaszcza właśnie tych powstałych po zaciekach wodnych. Warto w nią zainwestować, dobra farba podkładowa może sprawdzić się także do zabrudzeń innego pochodzenia (np. sadza, tłuszcz, osad nikotynowy czy nawet używane przez dzieci do rysowania kredki).

 

Farba podkładowa dodatkowo zagwarantuje ochronę powłoki w pomieszczeniach, które szczególnie narażone są na działanie wilgoci i obarczone są ryzykiem powstawania grzybów lub pleśni.

 

Pamiętaj, że farbę taką należy nakładać wyłącznie na osuszony już zaciek. Używaj jej punktowo tylko w miejscu, w którym znajduje się zaciek, a nie na całej powierzchni sufitu. Całość powinieneś jednak przemalować później także zwykłą farbą.

 

> Skucie tynku i szpachlowanie

 

Drugim, bardziej radykalnym sposobem walki z zaciekami na suficie jest skucie fragmentu tynku. Po usunięciu namokniętego tynku niezbędne będzie dokładne wysuszenie podłoża (zwłaszcza w przypadku większych powierzchniowo zalań). Jeżeli zależy Ci na czasie, to w tym zadaniu może pomóc Tobie dmuchawa lub farelka. Powstałe miejsce wymaga zagruntowania, a następnie zatynkowania oraz pokrycia masą szpachlową. Powierzchnię należy dokładnie wygładzić, a po całkowitym wyschnięciu można ją przetrzeć papierem ściernym.

 

Po wykonaniu tych czynności sięgnij – jak poprzednio – po specjalną farbę. Stworzy ona elastyczną powłokę izolacyjną, która dodatkowo wzmocni podłoże i skutecznie zabezpieczy je przed takimi przypadkami na przyszłość. Farbę podkładową możesz następnie pokryć dowolną farbą uniwersalną.

Majsterkowanie

Jak pozbyć się zacieków na suficie?

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804