Montaż zlewozmywaka wpuszczanego w blat nie jest trudny. Należy tylko pamiętać o dwóch ważnych aspektach: najlepiej to robić przed przymocowaniem na stałe blatu do szafek kuchennych i szczególną uwagę zwrócić na izolację przy styku blatu i zlewu.

 

> Przed rozpoczęciem prac…

 

Zgromadźcie wszystkie niezbędne narzędzia i elementy, które będą potrzebne podczas montażu.

 

Przygotujcie:

 

- ołówek i szablon z kształtem zlewozmywaka,

- wyrzynarkę,

- transparentny silikon sanitarny,

- taśmę izolacyjną,

- zlewozmywak + klipsy montażowe,

- syfon i odpowiednią baterię.

 

> Wycinanie otworu

 

* Prace należy zacząć od wyznaczenia miejsca, w którym ma się znaleźć zlewozmywak. Powinien on zostać umieszczony na środku szerokości blatu, czyli w takiej samej odległości od ściany jak i od krawędzi, co zapewni jego odpowiednią stabilizację. Lokalizacja musi być oczywiście zgodna z umiejscowieniem instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

 

* Następnie odrysowujemy na powierzchni blatu kształt zlewozmywaka według dołączonego do niego szablonu. Jeśli nie mamy takowego, to pamiętajmy, że wycinany w blacie otwór powinien być mniejszy od kołnierza zlewozmywaka o 5 - 8 mm. Jeżeli nasz blat wykonany jest z laminatu lub drewna, to z wycięciem otworu nie powinniśmy mieć większych problemów. Poradzi sobie z tym dobra wyrzynarka. Przy blatach kamiennych, konglomeratowych czy kompozytowych takie prace należy zlecić profesjonalnej firmie, zajmującej się obróbką tego typu materiałów.

 

> Izolacja otworu

 

Krawędź otworu, który wycięliśmy, należy zabezpieczyć przed wilgocią. Najlepiej zrobić to pokrywając ją warstwą silikonu sanitarnego. To zapewni dłuższą żywotność blatu w przypadku gdyby pod kołnierz zlewu dostała się woda. Aby zminimalizować takie zjawisko, trzeba także uszczelnić zlew i podkleić kołnierz zlewozmywaka taśmą izolacyjną. W tym celu należy nakleić taśmę wzdłuż całego obwodu kołnierza, od dołu, gdzie będzie on stykał się z blatem. To uszczelnienie można też wykonać silikonem, choć jego aplikacja jest nieco trudniejsza.

 

> Klipsy montażowe i podłączenie baterii oraz syfonu

 

Po uszczelnieniu wszystkich elementów należy w zagłębieniach w kołnierzu zamontować klipsy montażowe, a następnie równomiernie, od dołu blatu, podokręcać zlewozmywak ze wszystkich stron. Do tak zamontowanego zlewu można już przymocować baterię i podłączyć ją szczelnie do instalacji wodnej. Na koniec pozostaje montaż syfonu do zlewu i do instalacji kanalizacyjnej.

Majsterkowanie

Jak zamontować zlewozmywak 

wpuszczany w blat?

BricoRady

majsterkowanie

dekoracja

budowanie

ogród

Kontakt

Tel: (32 ) 454 25 00,
Armii Krajowej 9,
44-300 Wodzisław Śląski,
woj. Śląskie,
NIP: 7822549804